Bryan Adams
Virág 2005.03.22. 18:30
Bryan Guy Adams 1959. november 5-én született a kanadai Ontarióban. Brit édesapja katonai diplomata volt, így rengeteget utaztak, éltek Portugáliában és Ausztriában is. A család elvárásai alapján őt is katonapályára szánták, Bryant azonban a zenélés érdekelte leginkább. Kezdetben dobolni tanult, és csak később választotta a gitárt. Miután szülei elváltak, anyjával és öccsével Vancouverben telepedtek le.
1975-től a helyi gimnáziumban több zenekarban is részt vett, bár énekesként nagyobb sikereket ért el, mint gitárosként. 1976-tól 1977 végéig volt a Sweeney Todd nevű csapat frontembere, akikkel két nagylemezt is kiadott.
1978-ban ismerte meg a nála hét évvel idősebb Jim Vallance-t, aki korábban a kanadai Prism dobosa volt, de kilépett, mert jobban érdekelte a dalszerezés és a producerkedés. Az Adams-Vallance szerzőpáros 1989-ig dolgozott együtt, és olyan előadók slágereit jegyezték, mint a Kiss, Joe Cocker vagy Bonnie Tyler.
Bryan Adams ezzel párhuzamosan 1980-ban adta ki első nagylemezét. Májusban kísérőzenekart toborzott, és turnézni indult kanadai klubokban. 1981 közepén adta ki második stúdiólemezét, You Want It, You Got It címmel. Ez volt az első olyan szólólemeze, ami az Egyesült Államokban is megjelent, és olyan együttesekkel lépett közös színpadra, mint a The Kinks. A korongon szereplő Lonely Nights bejtutott a Billboard rockzenei toplistájába.
Első nagyobb slágere az 1983-as Cuts Like A Knife nagylemezen kapott helyet, bár a Straight From My Heart című dal három évvel korábban már megjelent Ian Lloyd lemezén is. A dal bejutott az amerikai top 10-es listába, és a további kislemezek is sikerrel futottak. A biztonság kedvéért Adams közel egy éven át turnézott a lemez dalaival, Kanadában, Európában, az Egyesült Államokban és Japánban.
Kérdés, mikor volt rá ideje elkészíteni, de következő nagylemeze, a Reckless 1984-ben jelent meg, és hatalmas sikert hozott. A Heaven című kislemez egészen a toplista első helyéig jutott, míg az album azóta ötszörös platina. Nem is csoda, hiszen a korongon olyan dalok szerepelnek, mint a Summer Of ’69, vagy a Tina Turnerrel előadott It’s Only Love.
1985-ben szokásához híven világ körüli turnéra indult a Reckless dalaival, de arra is szakított időt, hogy társzerzője legyen a Tears Are Not Enough című jótékony célú dalnak, ami a We Are The World lemezen is helyet kapott. Ráadásképp, 1985. július 13-án ő nyitotta a Live Aid koncertet.
Bár az 1987-es Into The Fire című nagylemez nem tudta követni a Reckless sikereit, a nyolcvanas évek második felében Bryan Adams továbbra is tiszteletre méltó tempót diktált: többek között részt vett az Amnesty International turnéján, fellépett a Prince’s Trust koncerten, és 1990-ben a legendás berlini Wall nagykoncerten.
A következő fontos mérföldkő zenei pályafutásában 1991, ekkor kérték fel a Robin Hood: A tolvajok fejedelme című film betétdalának megírására. Az (Everything I Do) I Do It For You című dal amellett, hogy óriási sláger lett, a Grammy-díj mellett Oscar és Golden Globe-jelöléseket kapott.
1991 szeptemberében jelent meg a Waiking Up The Neighbours című nagylemez, melyen már nem Vallance-szal, hanem Robert John Lange producerrel dolgozott együtt, aki korábban az Ac/Dc és a Def Leppard lemezeit is jegyezte. Az album újra a legnagyobb világsztárok sorába emelte Bryant: a milliós eladási adatok mellett hat Grammy-jelölést kapott.
Míg 1993-ban kiadta első válogatáslemezét, a következő években két fontosabb betétdalt is szerzett: a Stinggel és Rod Stewarttal közösen előadott All For Love-ot, és az 1995-ös Have You Ever Really Loved A Woman-t.
1996 májusában adta ki a 18 ’Til I Die című nagylemezt, aminek dalait egy 18 hónapos világ körüli turnén mutatta be. 1997 májusában ő is lehetőséget kapott az Mtv Unplugged sorozatában, majd 1998 októberében újabb stúdiólemezt adott ki On A Day Like Today címmel.
A rajongóknak hat évet kellett várniuk egy új stúdiólemezre, ami 2004 szeptemberben jelenik meg Room Service címmel. Persze Bryan addig sem ült ölbe tett kézzel: a folyamatos koncertezés mellett kitartóan szerzi a dalokat és filmzenéket.
|